1. pl
  2. en
  3. de
  1. pl
  2. en
  3. de
Mateusz Koziej - chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna - Kraków, Kielce
23 lipca 2023

Czy chirurgiczna blefaroplastyka jest lepsza niż korekta powiek laserem?

# Chirurgia Plastyczna

# Medycyna Estetyczna

# Kraków

Mateusz Koziej - chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna - Kraków, Kielce

dr hab. n. med. Mateusz Koziej, prof. UJ - chirurg plastyk

Chirurgiczna korekta powiek górnych oraz dolnych, czyli blefaroplastyka, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej

 

W 2020 roku wykonano ponad 300 tysięcy korekt powiek w Stanach Zjednoczonych, co stanowiło drugie miejsce pod względem ilości wszystkich wykonanych zabiegów estetycznych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zabiegi te są bardzo popularne w Polsce, jednakże brakuje o nich precyzyjnych danych.

 

Kto kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego?
Istnieje wiele technik operacyjnych, które stosuje się w celu korekty powiek. Za każdym razem powinny być one dostosowane do indywidualnych potrzeb i anatomii pacjenta. Należy najpierw przyjrzeć się, czy zabieg blefaroplastyki jest konieczny oraz czy pacjent jest do niego dobrym kandydatem. Najważniejsze jednak jest sprawdzenie, czy oczekiwania pacjenta odnośnie kształtu powiek mogą zostać spełnione przez chirurga poprzez wykonanie takiego zabiegu. Pacjenci powinni zostać kwalifikowani tylko wtedy, jeśli mogą odnieść realną korzyść z takiej operacji. Pacjentki na przykład często zwracają uwagę na to, że nadmiar skóry, sięgający często aż do rzęs, uniemożliwia im wykonanie pełnego makijażu. Wskazaniami do plastyki powiek górnych są: nawis wiotkiej skóry powiek i/lub uwydatnienie się tkanek związane z wystąpieniem przepuklin tłuszczowych. Co do wieku, nie wyznacza się dolnej granicy, w praktyce jednak pacjenci zgłaszają się na konsultacje dotyczące blefaroplastyki najczęściej około 40–50 roku życia. Często zabieg ten łączony jest z liftem brwi.

 

Jakie techniki stosuje się podczas operacji?
Podczas zabiegu plastyki powiek dolnych można dokonać korekty nadmiernej wiotkości skóry powiek dolnych oraz tzw. worków pod oczami, czyli widocznego odcięcia pomiędzy powieką dolną a policzkiem. Linia cięcia przebiega tuż pod linią rzęs. Z anatomicznego punktu widzenia wyrównanie takiego odcięcia wiąże się z dołożeniem lub odjęciem tkanek, dlatego w niektórych przypadkach uwalnia się przyczepy włókniste, a w innych dokonuje przesunięcia lub usunięcia struktur tłuszczowych. Obydwie te operacje powodują, że po pełnej i prawidłowej rekonwalescencji twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą.

 

Różnica między nożem chirurgicznym a laserem
Nóż chirurgiczny oraz laser w trakcie operacji blefaroplastyki mogą zostać wykorzystane do tych samych czynności: odpreparowania nadmiaru skóry powieki, obkurczenia nadmiaru mięśnia okrężnego oka oraz redukcji nadmiernej ilości przepuklin tłuszczowych. Jednak laser, choć działa podobnie do noża chirurgicznego, oprócz cięcia jednocześnie powoduje zamkniecie naczyń, a co za tym idzie – zmniejszenie krwawienia. W literaturze nie wykazuje się przewagi którejkolwiek z metod i wpływu na odległe wyniki czy satysfakcję pacjenta z rezultatu. Ostateczny wynik ocenia się po około roku od operacji, ponieważ dopiero wtedy proces formowania się blizny ulega zakończeniu. Należy nadmienić, że w codziennej praktyce zoperowani pacjenci widzą efekty operacji znacznie szybciej.

 

Możliwe powikłania
Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z określonym ryzkiem powikłań dla pacjenta. Istnieją pewne chwilowe następstwa niepożądane, które występują bardzo często po zabiegu plastyki powiek, są to: obrzęk i siniaki. Inne rzadziej występujące to: uczucie piasku pod oczami, przejściowa niedomykalność związana z obrzękiem, łzawienie, asymetria. Z powikłań należy wskazać na przykład: wystąpienie krwiaka, rozejście się rany, wywinięcie powieki dolnej. Szczęśliwie sytuacje te występują bardzo rzadko.

 

Kiedy laser ma przewagę?
Główna przewaga użycia lasera – w porównaniu do metody klasycznej – wynika po pierwsze z faktu, że operowanie z jego pomocą znacznie zmniejsza obrzęki i siniaki pooperacyjne, ponieważ wiązka lasera jest jednocześnie narzędziem tnącym i zamykającym naczynia krwionośne. Jest to istotne, w okolicy powiekowej bowiem przebiega wiele drobnych naczyń. Z tego powodu zabieg przeprowadzony na powiece górnej bardzo często powoduje zasinienie zarówno powieki górnej, jak i dolnej. Po drugie rekonwalescencja u pacjentów po zabiegu z użyciem lasera jest szybsza.

 

Wady laserowej korekty powiek
Technologia laserowa ma również wady. Podczas jej stosowania występuje ryzyko urazu termicznego okolicznych tkanek. Użycie lasera nie uchroni także przed powikłaniami związanymi ze zbyt agresywnym wycięciem nadmiaru skóry powiek, co również może się zdarzyć podczas użycia noża. W przypadku powieki górnej skutkuje to niedomykalnością szpary powiekowej, natomiast w przypadku powieki dolnej wspomnianym już wcześniej wywinięciem powieki. Mimo że powikłania te występują bardzo rzadko, każdy pacjent powinien przedyskutować z lekarzem możliwość ich wystąpienia.

 

Zalecenia po operacji powiek
Są podobne dla obydwu metod. Pacjenci powinni prowadzić oszczędzający tryb życia, wykonywać chłodne okłady lub kompresy oraz stosować maści czy leki przepisane przez lekarza. Istotnym aspektem jest natłuszczanie blizny na powiekach po ostatecznym wygojeniu się rany pooperacyjnej i ochrona przez promieniami UV.

 

Czy warto łączyć zabieg chirurgiczny z laserowym?
Aby polepszyć wyniki blefaroplastyki, można łączyć klasyczny zabieg chirurgiczny z zabiegiem laserowym okolicy oczodołowej. Ta metoda ma trend wzrostowy. Po przeprowadzeniu chirurgicznej plastyki powiek górnych lub dolnych wykonuje się procedurę laserową. Polega ona na użyciu lasera CO2 lub Er:YAG o odpowiednio dobranych do pacjenta parametrach. Miejscem terapii jest skóra powieki górnej i dolnej. Celem takiego leczenia jest usunięcie lub zmniejszenie ilości uszkodzonego kolagenu i pobudzenie syntezy nowego wraz z przebudową tkanek. Dzieje się tak poprzez połączenie usuwania cząsteczek wody z tkanek oraz zdenaturowanego laserem kolagenu. Procedura ta dodatkowo powoduje napięcie się skóry powiek, a użyta w określonym czasie oraz w określonych interwałach od zabiegu – zmniejszenie widoczności blizny pooperacyjnej. Dynamicznie rozwijająca się technologia laserowa coraz częściej implementowana jest w zabiegach chirurgii plastycznej. Prawidłowo przeprowadzony zabieg korekty powiek pozwala uzyskać bardzo satysfakcjonujące wyniki i zadowolenie pacjenta. Tak jak podkreślono wcześniej, użycie lasera w trakcie zabiegu blefaroplastyki nie ma wpływu na wyniki odległe. Natomiast połączenie zabiegu blefaroplastyki z jednoczasową laseroterapią obszaru powiek pozwala uzyskać jeszcze większy efekt odmłodzenia niż zastosowywanie samego zabiegu chirurgicznego. Należy pamiętać, że każde narzędzie lub urządzenie jest tak dobre jak jego operator. 

 

Autor tekstu: dr hab. n. med. Mateusz Koziej
Pierwszy raz opublikowano na łamach czasopisma estetyczny-portal.pl (23 września, 2022)